Umí české firmy využívat výhod 3D tisku?
Stále viditelněji se rozevírají nůžky mezi týmy, které ke svým výrobním nástrojům přidali 3D tiskárny a těží z výhod aditivní výroby, a mezi nemalou částí firem, kde se novým technologiím brání. Třeba i (mnohokrát vyvráceným) rčením, že 3D tisk stále není dostatečně zralou technologií pro průmysl. V mnoha českých provozech si naopak už výrobu bez 3D tiskáren ani nedokážou představit. Nakoukněme k nim.
Ať už jsou důvody rezervovaného přístupu k 3D tisku jakékoli – od přirozených obav z nového přes nechuť učit se novým postupům až po prosté zahlcení prací –, mají často společný jmenovatel: nedostatek informací o praktických přínosech (i reálných rizicích) nasazení podobné technologie. Navzdory stovkám případových studií z Česka a okolí, navzdory možnosti vyzkoušet si výtisky z různých materiálů předem ve vlastním provozu. A také navzdory krizím, za nichž 3D tisk v posledních letech nejednou vyniknul a potvrdil svou zralost v obrovském množství (nejen) průmyslových aplikací.
Z výzkumu nasazení profesionálního 3D tisku ve střední Evropě víme, že u nás 3D tiskáren nejrychleji přibývá v největších podnicích. Pro inspiraci jsme však vybrali příklady z organizací různé velikosti i zaměření, v jejichž provozech se 3D tisk také velmi dobře uplatňuje v každodenní praxi:
3D tištěné kompozity pro roboty
Součástí robotického řešení pro farmaceutický průmysl od opavské společnosti od G. M. PROJECT je i 3D tištěný nástroj pro zakládání vialek a ampulek do blistrů. Připraven byl z kompozitního materiálu Markforged Onyx s karbonovým vláknem.
„Na 3D tisku si velmi ceníme jeho variability a univerzálnosti. Velkým přínosem je také snížení ceny dílů, které si navrhujeme a vyrábíme sami,“ zmínil Jiří Moninec, jednatel společnosti G. M. PROJECT. Využívají zde jak dvoumateriálového 3D tisku z termoplastů (Ultimaker S5), tak především tisku z odolných kompozitů se spojitou výztuží (Markforged X7).
Funkční výtisky z práškového nylonu
V bratislavském týmu eRobots vytiskli filtrační blok (ihned po 16hodinovém modelování) na 3D tiskárně Formlabs Fuse 1 z práškového Nylonu 12 a po finálních úpravách jej obratem předali zadavateli. Díky expresní dodávce se lhůtou do tří dnů mohl zákazník výrobek včas veřejně představit.
„Pro naši společnost je 3D tisk zcela klíčový. Šetří nám čas i peníze, umožňuje rychle otestovat výrobek před nasazením do ostrého provozu. Na dodávku dílů už nemusíme čekat týdny či měsíce jako dřív. Dokážeme si je vyrobit sami – v řádu hodin či jednotek dnů,“ připomněl Oliver Hinca, jednatel společnosti eRobots.
Spolehlivé pomůcky pro záchranáře
Dron slouží plzeňskému týmu DronySIT jako nosič senzorických jednotek pro detekci a predikci vývoje v místě havárie, například při úniku čpavku. Pumovnice obsahuje na míru vyvinuté senzorické jednotky detekujících mj. složení ovzduší v cílovém prostoru. Pouzdra jsou z odolného kompozitu s karbonem Markforged Onyx, elektronika je chráněna vzduchotěsnou pružnou schránkou z pryskyřice Formlabs Flexible, pružné nárazníky z TPU od Ultimakeru pak umožňují tlumit pád z výšky desítek metrů na tvrdou zem.
„Pro naši společnost je 3D tisk zcela klíčový. Šetří nám čas i peníze, umožňuje rychle otestovat výrobek před nasazením do ostrého provozu. Na dodávku dílů už nemusíme čekat týdny či měsíce jako dřív. Dokážeme si je vyrobit sami – v řádu hodin či jednotek dnů,“ připomněl Oliver Hinca, jednatel společnosti eRobots.
Jádra do forem na žáruvzdorné dílce
Formy pro dílce ze žáruvzdorných materiálů s kovovým pláštěm doplňují v Průmyslové keramice jádra vytištěná na farmě stolních tiskáren Ultimaker. Díky přesnému a spolehlivému 3D tisku z termoplastů se v této společnosti léta daří vyrábět jednoduchá i složitější jádra do forem až 5× rychleji a 10× levněji.
„Klíčovou výhodu 3D tisku spatřujeme v možnosti vyrábět potřebné díly přesně na míru požadavkům náročných zákazníků. Některé zvlášť složité tvary jader forem pro žáruvzdorné dílce byly tradičními metodami buď nevyrobitelné, nebo příliš nákladné. Díky 3D tisku jsme si je schopni obratem připravit sami,“ doplnil Jakub Cvilinek, jednatel společnosti Průmyslová keramika sídlící v Rájci-Jestřebí.
3D tisk kovů vrací veterány zpět na trať
Při rekonstrukcích automobilových, motocyklových či leteckých veteránů nastávají chvíle, kdy je nutné vyměnit starý díl či celou sestavu části motoru. Staré díly ani technická dokumentace k nim už často neexistují, konvenční výroba by byla neúnosně drahá. Konstruktérovi Štěpánu Bernému pomohl 3D tisk z kovů na tiskárně Markforged Metal X. Na obrázku je originální díl plovákové komory karburátoru a jeho věrná kopie z nerezové oceli vytištěná na 3D tiskárně Markforged Metal X.
„3D tisk nám usnadňuje provádět rychlé změny modelu, urychluje celkový postup výroby unikátních součástí pro veterány, ale i nové závodní speciály, které vznikají v českých dílnách. Vytištěné díly přesvědčily mnoho do té doby nevěřících lidí okolo, že aditivní výroba z kovů dává smysl,“ zmínil Štěpán Berný z týmu SKODAMOTOR.
Přípravky do výroby i díly pro závodní speciál
Co v provozu potřebují, jsou zvyklí si v Jizerskohorské strojírně rychle vytisknout přímo z 3D modelu. Ať už jde o díly a přípravky do výroby, tak třeba o odolný úchyt na míru pro závodní vůz. Vytištěn byl z kompozitu se spojitou výztuží z karbonu na stolní 3D tiskárně Markforged Mark Two.
„Na 3D tisku oceňujeme nejen rychlost celé přípravy dílu, ale také jednoduchost, s jakou se lze dostat od nápadu až k požadovanému výrobku,“ potvrdil Vladimír Hanzl, ředitel společnosti Jizerskohorská strojírna. „Mohu s jistotou říct, že 3D technologie nám u stávajících zákazníků pomohla rozšířit portfolio služeb.“
Ukázky využití 3D tisku v praxi
Pomůžeme vám zefektivnit výrobu
Díky 3D tisku dostanete své produkty dříve do výroby i na trh. Investice do 3D tiskáren se vám může vrátit během jednotek týdnů či měsíců – stejně jako mnoha našim stávajícím zákazníkům. S nasazením aditivní výroby už jsme úspěšně pomohli stovkám českých firem a profesionálů. Rádi pomůžeme také vám, vašemu týmu, vaší firmě.