Rychlý 3D tisk strojírenských dílů přesně na míru výrobě
Jizerskohorská strojírna, spol. s r.o.
Ve společnosti Jizerskohorská strojírna, založené roku 1994, se více než padesátka zaměstnanců věnuje jak kusové výrobě nástrojů, nářadí, přípravků a strojních součástí, tak i sériovému obrábění, soustružení, frézování, vrtání a broušení. První, jednoduchou 3D tiskárnu si pořídili v roce 2019, v současnosti už využívají výhod hned trojice technologií – 3D tisku z termoplastů, odolných kompozitů i pryskyřic.
„První 3D tiskárnu jsme si pořídili v roce 2019. Bylo to hobby zařízení s asi 40% chybovostí a problematickým servisem, se kterým jsme nebyli spokojeni. Po nějaké době, co jsme dali 3D tiskárnu stranou, jsem se rozhodl technologii znovu vyzkoušet a začal hledat lepší stroj. Zhruba před rokem a půl jsem od společnosti 3Dwiser koupil Ultimaker S5 Pro Bundle. Dnes už disponujeme také kompozitní Markforged Mark Two a Formlabs Form 3 pro tisk z pryskyřic,“ upřesňuje rozšíření aditivní výroby v podniku Vladimír Hanzl, ředitel společnosti.
A v čem vidí ve strojírně největší výhody 3D tisku? Co v provozu potřebují, to si mohou snadno a rychle vytisknout přímo z trojrozměrných modelů, které vznikají v CAD systému Solid Edge. Lze se tak vyhnout náročnějšímu programování CNC strojů. Rychlost celé přípravy dílu se ukazuje jako klíčový argument pro využití 3D tisku. Navíc jde o levnější způsob než frézování z hliníku, přičemž karbonem vyztužené výtisky v mechanické odolnosti rozhodně nezaostávají. Aditivní technologie také výborně doplňují tradiční stroje a lze tak optimalizovat jejich využití. 3D tisk je dnes navíc velmi přístupný, šetří se kapacity na obsluhu výrobních strojů. V provozu zatím s 3D tiskárnami operuje dvojice pracovníků, ale protože firma funguje v třísměnném provozu, je snaha využívat zařízení nepřetržitě.
„Na 3D tisku oceňujeme nejen rychlost celé přípravy dílu, ale také jednoduchost, s jakou se lze dostat od nápadu až k požadovanému výrobku. Stěžejní výhody spolupráce s týmem 3Dwiser vidíme v jeho spolehlivosti i hlubší znalosti aditivní výroby,“ doplňuje Vladimír Hanzl. „U našeho dodavatele 3D technologií nakupujeme zhruba jednou za 14 dní, absolvovali jsme také na míru připravená školení u technologií Ultimaker i Markforged.“
Nejčastěji se dosud v Jizerskohorské strojírně 3D tisknou čelisti, modely dílů, držáky a upínací přípravky. Mezi nejčastěji využívané materiály patří pevný a odolný kompozitní materiál Onyx, ale také běžné PLA. U pryskyřic usnadňují práci s výtiskem originální čisticí a vytvrzovací stanice Formlabs. Většina dílů dosud slouží interně, ale prosazují se také u zákazníků společnosti, mezi které patří liberecké DGS a KNORR-BREMSE, turnovský KAMAX a další. Mezi odběratele strojíren patří i ZF, Škoda Auto a další společnosti z automobilového průmyslu.
„Už teď mohu s jistotou říct, že 3D technologie nám u stávajících zákazníků pomohla rozšířit portfolio služeb,“ shrnuje poznatky z nasazení aditivní výroby Vladimír Hanzl.
Rozhovor o nasazení 3D tisku v projektech Jizerskohorské strojírny s jejím ředitelem Vladimírem Hanzlem